Kastaplast K1 Glow Svea - Midrange
Svea från Kastaplast – mycket lättanvänd disc som fungerar perfekt för nybörjare och erfarna rävar som vill ha en disc med riktig bra glid. Svea från Kastaplast är inte bara för nybörjare – söker man en midrange med massivt glid då har du en disc som verkligen levererar! Discen är väldigt lättkastad vilket gör att den håller dina kastlinjer på ett utmärkt sätt. SVEA har ju även lite lägre profil vilket gör ju att den även passar perfekt till spelare med lite mindre händer. Discen är skön att greppa samtidigt som den är lätt att releasa rätt ur handen. Svea är definitivt en midrange disc man vill ha med sig i väskan.
Midrange discar är avsedda för spellängder från cirka 50 – 100m.
Discarna levereras i osorterade färger och vikter.
Prestanda på discen:
Speed 5
Glid 6
Turn -1
Fade 0
Förklaringar till prestandan:
- Golfdiscarnas olika flygegenskaper beskrivas med speed (fart), glide (svävförmåga), turn (stabilitet) och fade (fall)
- Speed: Är uppmätt i skala 1 till 13. Discar med en hög siffra på speed är designade för långa kast och högt kasttryck.
- Glide: Graderas mellan 1 och 7, anger discens förmåga att "sväva" i luften. Söker man extra längd på sina kast väljer man en disc med högre glide
- Turn: Gradering mellan +1 (överstabil) och -5 (understabil) som beskriver discens stabilitet och naturliga viljan att vika av åt höger när discen har som högst hastighet (gäller för en högerhänt backhandspelare). Nybörjare bör välja en understabil disc (låg turn) då dessa är lättare att kontrollera.
- Fade: Uppges i skala 0 till 5 och beskriver discens benägenhet att falla av till vänster (när farten på discen minskar) Nybörjare bör därför välja en disc med låg fade eftersom dessa är lättare att flyga rakt och något längre.